Projekt: FoodEducators

U školskoj godini 2024./2025. godine u Gimnaziji A.G. Matoša Zabok provodi se projekt FoodEducators”  u kojem sudjeluju  odabrani učenici iz Gimnazije Zabok. Voditeljice projekta su Ana Culej, prof. i Irena Futivić, prof.

FoodEducators je EIT Food program koji kroz lako dostupne, znanstveno utemeljene sadržaje i planove za rad s učenicima na temu hrane pomaže učenicima da postanu informirani i svjesni potrošači budućnosti. Program se provodi u više od 10 nacionalnih HUB-ova diljem Europske unije i usmjeren je na direktan rad s učenicima. Teme koje program obuhvaća su: Hrana i zdravlje; Hrana i održivost; Znanost o hrani i prehrambeni sustav; Poslovi i karijere u poljoprivredi.

Program promiče uključuju poboljšanje sustavnog razmišljanja i povezivanja, usvajanje održivih životnih stilova i zdravih prehrambenih navika.

U Hrvatskoj FoodEducators predstavlja Smion. Projekt FoodEducators je usklađen s Kurikulumom međupredmetne teme Održivi razvoj za osnovne i srednje škole.

Ciljevi projekta su :

  • informirati učenike oglobalnom problemu gubitka i bacanja hrane te njegovim posljedicama na okoliš, ekonomiju i društvo.
  • educirati učenike o načinima smanjenja otpada hrane krozpravilno planiranje obroka, skladištenje hrane i kreativnokorištenje ostataka hrane.
  • razvijanje vještina recikliranja i ponovne upotrebe hrane
  • naučiti učenike kako koristiti ostatke hrane za pripremu novihjela, kompostiranje i druge metode ponovne upotrebe.
  • potaknuti učenike da preuzmu odgovornost za smanjenje otpadahrane u svojim domovima i zajednicama.

Na početku provođenja projekta  učenici su ispunili uvodnu anketu.

Uvodna anketa

 

Projektna aktivnost obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti gubitka i bacanja hrane

Gubitak hrane i otpad su globalno važne teme.Stručnjaci se slažu da gubitak hrane uzrokuje ekološke, ekonomske i društvene štete. Svake se godine baci hrane u vrijednosti 1 trilijuna dolara. Kako bi se podigla svijest o ovom problemu UN je proglasio 29. rujna Međunarodni dan svjesnosti gubitka i bacanja hrane.
U tjednu od 23. do 30. rujna 2024. učenici Gimnazije Antuna Gustava Matoša su obilježili dan “Smanjenje gubitka hrane i otpada hrane ” prema materijalima . za nastavu koji su preuzeti na web stranici Food Educators .

Ishodi učenja:

  • učenici će moći razlikovati gubitak hrane i otpad i to će pokazali rješavanjem kviza
  • učenici će moći razumjeti ekonomske, ekološke i društvene posljedice gubitak hrane i otpad hrane
  • prepoznati i opisati praktične korake za smanjenje otpada hrane
  • razviti i predstaviti planove za smanjenje otpada hrane u svojim domovima, školama i lokalnim zajednicama

Međupredmetna povezanost: Ekonomska skupina predmeta/Geografija

  • Svoje znanje o gubitku hrane i otpadu učenici su pokazali rješavanjem kviza Što znate o gubitku i sigurnosti hrane?

Kviz

 

Europski dan jezika

Učenici naše škole obilježili su 26. rujna 2024. Europski dan jezika. Cilj je promicanje jezične raznolikosti i učenja jezika. Europa ima više od 200 jezika, uključujući 24 službena jezika Europske unije i mnoge regionalne te manjinske jezike.

Učenici Gimnazije su ove godine odlučili Europski dan jezika obilježiti na malo zanimljiviji način. Svaki je razred imao zadatak predstaviti jednu od država Europe tako što bi vidljivo prikazali o kojoj je državi riječ (pomoću zastava, grbova,…), trebali su odabrati jednu popularnu pjesmu te države, napraviti jelo koje je za nju karakteristično te izložiti nešto originalno o toj zemlji .

Što i kako su kuhali naši učenici predstavit će vam Lucija Ivančić, učenica 3.pm razreda. 

https://carnet-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/lucija_ivancic5_skole_hr/ERFT2NGtgHhCgPQPPSe_K68BZjAGP1tqszVE4lfxW_BLJg

 

Projektni dan – Dan zdrave hrane 16.10.2024.

Naša je prehrana povezana s zdravljem. Nezdrava prehrana povećava rizik od kroničnih bolesti- dijabetes, bolesti srca, neke vrste raka. Mnogi ljudi imaju nezdrave prehrambene navike jer jedu previše prerađene hrane, a premalo voća i povrća. Zato je povećan broj pretilih osoba. Cilj nam je povećati svijest učenika da hrana utječe na ljudsko tijelo, kako dobiti potrebne hranjive tvari te učenicima pružiti praktične vještine čitanja etiketa proizvoda u supermarketima.

Pravilno čitanje nutritivnih deklaracija na hrani  je vještina koja može poboljšati sposobnost donošenja informativnih oznaka o prehrani. Razumijevanje nutritivnih deklaracija na hrani pomaže nam o odabiru namirnica koje odgovaraju našim potrebama. Učenici su naučili što sve nutritivne deklaracije  na hrani sadrže, istražili su uobičajene prehrambene zablude i stekli alate za donošenje informativnih odluka o prehrani.

Učenici koji sudjeluju u projektu su naučili računati kalorijsku vrijednost hrane. Kalorijsku vrijednost računamo tako da gram ugljikohidrata i proteina pomnožimo s 4, a gram masti pomnožimo s 9.

Dodaci hrane (aditivi)su tvari koje se dodaju hrani da bi proizvod mogao duže sačuvati osnovna svojstva okusa, mirisa i konzistencije. E brojevi označavaju prehrambene aditive čija je upotreba dozvoljena u Europi. ( boja kukurmin =E100, vitamin C=E300).

 

Ishodi učenja:

  • razumjeti podatke na nutritivnim deklaracijama
  • donositi informativne odluke o prehrani
  • pažljivo čitati i interpretirati nutritivne deklaracije i bolje razumjeti nutritivnu vrijednost hrane i njen utjecaj na zdravlje
  • raspravljati o zabludama vezanim uz sastojke i informacije prikazane na nutritivnim deklaracijama

kritički analizirati netočne informacije o prehrani, razviti sposobnost prepoznavanja i izbjegavanje dezinformacija

Međupredmetna povezanost: biologija/kemija/domaćinstvo/ekonomska skupina predmeta

Literatura: https://www.foodeducators.eu/hr/resursi-hr/resurs/razumijevanje-nutritivnih-deklaracija-na-hrani (pristupljeno 16.10.2024.)

16. listopada, obilježava se Svjetski dan kruha, a ovaj dan prilika je za izražavanje zahvalnosti za kruh i sve plodove zemlje te za podizanje svijesti o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanja biološke raznolikosti.

Dani kruha se povezuje sa svjetskim danom hrane koji je također 16. listopada.

Učenici koji sudjeluju u projektu su obilježili Dane kruha.

https://youtube.com/shorts/B8FNGUHUVhM

Comments are closed.