Naše gimnazijalke u Hrvatskom saboru!

U ponedjeljak 25. 05. 2015. godine u Hrvatskom saboru događalo se nešto vrlo zanimljivo. Sabornica je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, osjećalo se uzbuđenje, ali i ponos prisutnih.
U saborske klupe po treći su put sjeli srednjoškolci Republike Hrvatske, njih 151 iz 32 srednje škole, a među njima i učenice naše škole.
Kako su naše gimnazijalke ušle u Sabor?
Dora u Saboru

Na predmetu Odgoj za ljudska prava pod mentorstvom prof. Gordane Žigman Latin provedena je rasprava na temu prijedloga i dopuna Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima. Na temelju postojećeg Zakona te proučavajući kakva je praksa u nekim europskim državama, učenici 3. i 4. razreda iznijeli su niz konkretnih i zanimljivih prijedloga na temelju kojih su četiri učenice napisale zastupničke govore. Zastupnički govor Dore Tramišak, učenice 3.b razreda, odabran je kao jedan od 8 zastupničkih govora koji su se održali na Trećoj simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Osim Dore koja je držala govor, našu školu predstavljale su još i učenice: Željka Mihovilić, 3.b, Lisa Bouillet, 3.a, Lucija Krznar, 3.a i Marta Tušek, 3.a. Učenice su dobile saborske iskaznice, baš poput onih koje imaju pravi saborski zastupnici, te su u sabornici sjele na njihova mjesta.“Danas si ti ja“, simpatično je rekla Marti saborska zastupnica Marija Lugarić predstavivši joj se.
„Zaista je zadovoljstvo biti u Hrvatskom saboru kada vidite tako mlade, ambiciozne ljude na kojima će Hrvatska počivati sljedećih četrdeset godina. Vjerujem da će to razdoblje biti najdemokratskije do sad!” rekao je predsjednik Hrvatskog sabora gospodin Josip Leko na početku sjednice obraćajući se učenicima. Učenicima se obratila i predsjednica Ustavnog suda prof. dr. sc. Jasna Omejec. Istaknula je da je simulirana sjednica Sabora odličan način učenja o demokratskom dijalogu, parlamentarnoj kulturi, civiliziranom ponašanju i građanskom odgoju. Gospođa Omejec donijela je Ustav Republike Hrvatske, tzv. broj 1, koji se čuva u Ustavnom sudu Republike Hrvatske i koji se koristi u ceremoniji polaganja svečane prisege predsjednika Republike, te je podsjetila učenike/zastupnike da pri donošenju zakona ne smiju iz vida izgubiti Ustav jer svaki zakon podliježe kontroli Ustavnoga suda.

Simulirajući rad Hrvatskoga sabora učenici su bili podijeljeni u pet klubova zastupnika koji su nosili imena naših uglednih sportaša te u tri nadležna odbora. Na plenarnoj sjednici učenici/zastupnici proveli su raspravu i glasanjem kao pravi zastupnici usvojili amandmane na važeći Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima.
U ime kluba zastupnika Franje Bučara zastupnički govor održala je Dora Tramišak. U svojem govoru Dora je iznijela niz konkretnih prijedloga za suzbijanje nereda i huliganstva na sportskim natjecanjima. Načinom izlaganja dorasla je ponajboljim saborskim zastupnicima zbog čega je na kraju sjednice dobila pohvale i čestitke prisutnih saborskih zastupnika i mentora iz drugih škola.

Simuliranu sjednicu pratio je i dio saborskih zastupnika, predstavnici Vrhovnoga suda, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ravnateljstva policije te Agencije za odgoj i obrazovanje. U obraćanju učenicima, saborske zastupnice Gordana Sobol i Marija Lugarić istaknule su da će neke zaključke ove simulirane sjednice zastupnici Hrvatskog sabora moći koristiti u svojem radu te da su neki učenici/zastupnici po pripremljenosti i načinu izlaganja spremni raditi i u pravom Saboru. Vanjska suradnica Odbora za obitelj, mlade i sport, gospođa Danica Hursa pohvalila je sve nazočne učenike, no posebno je pohvalila Doru. Predložila je neka pravi Sabor radi prijepodne, a učenički poslijepodne.
Sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske dr. sc. Marin Mrčela poručio je učenicima da su bili bolji nego obični zastupnici, te da je rasprava bila argumentirana i bez verbalnog nasilja što je jasna poruka svima kakva bi komunikacija trebala biti.
Učenici su saborske klupe zauzeli samo na jedan dan, no ozbiljnošću u pripremanju sjednice te načinom izlaganja pokazali su da su dorasli ulozi saborskih zastupnika. Neki od njih u bliskoj budućnosti mogli bi tu ulogu uistinu uspješno izvršavati.

Bookmark the permalink.

Odgovori